Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dbać o garnitur, by długo prezentował się nienagannie?

Na co dzień
suitrends
Jak dbać o garnitur, by długo prezentował się nienagannie?

Każdy stylowy mężczyzna powinien mieć w swojej szafie dobrze skrojony garnitur. To część męskiej garderoby, która przydaje się podczas wielu okazji zarówno formalnych, jak i tych towarzyskich. A czy wiesz, jak dbać o garnitur, by długo prezentował się nienagannie?

Niektórzy mężczyźni będą zakładać garnitur tylko na wyjątkowe okazje, zaś dla innych jest integralnym elementem firmowego dress codu. Pamiętajcie jednak, że bez względu na częstotliwość użytkowania garnituru, powinien być odpowiednio dopasowany do waszej sylwetki i podkreślać wasz wizerunek. Ma też oczywiście nienagannie się prezentować!

Odpowiednia pielęgnacja garnituru

Czysty i wyprasowany garnitur to wizytówka eleganckiego i stylowego mężczyzny. Warto jednak pamiętać, że dobre jakościowo materiały wymagają też odpowiedniej konserwacji. Chodzi przede wszystkim o odpowiednie przechowywanie, czyszczenie i pranie garnituru, ale również o pilnowanie, by nie było na nim żadnych nieestetycznie i niechlujnie wyglądających zagnieceń. Jak prasować garnitur, żeby zawsze prezentował się nienagannie?

Do prasowania garnituru trzeba użyć dodatkowej, najlepiej lekkiej tkaniny, która zabezpieczy go przed pojawieniem się na materiale charakterystycznych śladów zostawianych przez żelazko. Prasowanie warto zacząć od najbardziej kłopotliwej części marynarki, jaką są rękawy. By je dokładnie wyprasować, można użyć specjalnej, wąskiej deski. Co ważne, prasując garnitur, należy unikać wysokich temperatur, ponieważ mogą zniszczyć nie tylko delikatne, ale też i grubsze tkaniny. Zazwyczaj na metce garnituru jest umieszczona informacja, która pozwoli dobrać odpowiednią do materiału temperaturę.

Jak prasować spodnie od garnituru? Prasowanie ich najlepiej zacząć od kieszeni, po wcześniejszym odwróceniu ich na lewą stronę. Następnie w ten sam sposób prasujemy kolejne, drobne elementy spodni, czyli miejsca w pobliżu kieszeni, na szwach i obszyciach. Żeby precyzyjnie wyprasować górną ich część, to najlepiej nałożyć każdą nogawkę na węższy koniec deski, co pozwoli na staranne prasowanie.

A jak prać garnitur? Garnitur powinno się prać tylko wtedy, kiedy faktycznie jest to niezbędne. Najlepiej oddać go do pralni chemicznej, ponieważ wełniane garnitury można prać tylko na sucho. Pamiętaj też, że wełna nie chłonie potu tak jak bawełna i do jej pielęgnacji wystarczy czyszczenie i odświeżanie przy użyciu pary.

Jak zadbać o garnitur w podróży?

Zadbanie o garnitur w czasie podróży też jest niezwykle ważne. Przecież nie sztuka wyprasować go nienagannie, a potem źle zapakować do auta i wyjąć z pokrowca całkiem pognieciony. Dlatego, gdy planujesz dłuższą podróż samochodem, to najlepiej zapakuj garnitur do pokrowca i ulokuj go bezpiecznie na tylnym siedzeniu. W trakcie podróży świetnie sprawdzą się steamery ręczne. Są poręczne, łatwo je zapakować i co najważniejsze, do ich użycia nie jest wcale potrzebna deska do prasowania. Wystarczy powiesić garnitur na wieszaku lub położyć na siedzeniu, a strumień pary poradzi z zagnieceniami powstałymi w trasie.

Jak przechowywać garnitur w domu?

Materiał, z którego jest uszyty garnitur, musi mieć zagwarantowaną cyrkulację powietrza, dlatego w domu nie powinno się go trzymać w pokrowcu. Po wyjęciu z pokrowca najlepiej od razu odłożyć garnitur do szafy. Pamiętaj, aby marynarki nie wieszać na zwykłych haczykach, bo tkanina w miejscu wszycia zawieszki może się wówczas nieestetycznie wyciągnąć. Najlepiej będzie zawiesić marynarkę na wieszaku o szerokich ramionach, bo pozwoli to na uniknięcie odkształcania się ramion marynarki.

Aby garnitur służył przez lata, warto pamiętać też o kilku szczegółach. Zawsze poczekaj, aż uprasowane spodnie będą zupełnie suche, zanim np. odwiesisz je do szafy, czy zapakujesz do pokrowca. Unikniesz dzięki temu pogniecenia i zniszczenia materiału. Staraj się też zawsze wieszać spodnie zgodnie z wyznaczonymi podczas prasowania liniami kantów, a marynarkę na odpowiednio wyprofilowanym wieszaku.

Przeczytaj też: JAK DOBRAĆ GARNITUR? PODPOWIADAMY, CZYM SIĘ KIEROWAĆ PRZY ZAKUPIE

Zdjęcie główne: Edward Berthelot/ Getty Images Entertainment/ Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
The Pangaia – ekologiczne dresy, które pokochali celebryci
The Pangaia – ekologiczne dresy, które pokochali celebryci
Pangaia sprzedaje wygodne ciuchy stworzone z nietypowych, ekologicznych komponentów. Wszystko w trosce o ekologię i przyszłość Matki Ziemi. Dresy tej marki mają w swoich szafach Lewandowscy, Biberowie, J.Lo, Tracee Ellis Ross czy Kourtney Kardashian.
Ostatnie wpisy