Czym powinien się odznaczać idealny męski krawat? Można wskazać na różne rodzaje krawatów, które z powodzeniem dobierzemy do danego typu ubioru, stylizacji lub okazji. Czym się kierować?
Krawat męski i jego rodzaje
Czym właściwie jeden krawat może różnić się od innego? Ten element męskiego stroju możemy wyróżniać z uwagi na:
Materiał
Krawat jest jednym z najchętniej wybieranych dodatków do męskiego stroju. Chociaż w pierwszej mierze kojarzy się go ze stylizacjami oficjalnymi i biznesowymi, to bardzo wiele zależy od materiału, z którego zostały uszyte. Wyróżniamy przede wszystkim krawat męski jedwabny i krawaty z materiałów sztucznych. Pierwsze uchodzą za synonim elegancji i dobrego smaku, z kolei materiały z dużym udziałem materiałów sztucznych są tańsze i łatwiej jest je czyścić.
Krój
Krawat znany jest w Europie już od przeszło 300 lat. Przez cały ten czas nic chyba nie zmieniało się tak często, jak jego popularne kroje. Pierwsze egzemplarze były niezwykle krótkie. Działo się tak z uwagi na to, że noszono wówczas spodnie znacznie wyżej niż dziś. Dlatego krawat mógł być raczej krótki i pękaty. Jakie kroje mamy dziś do wyboru?
- Cienkie krawaty w stylu disco mają w najszerszym miejscu od 5 do 7 cm;
- krawaty, które uważa się za idealnie dobrane do marynarki, mają od 8 do 8,5 cm;
- trzeba jednak pamiętać, że szerokość krawata dobiera się do szerokości klap marynarki. Do szerokich klap – możemy założyć szerszy krawat, przy węższych zaś – popularnego “śledzia”. Co ciekawe – znaczenia ma tutaj także sylwetka danej osoby. Ktoś, kto jest barczysty, lepiej będzie wyglądał w szerszym krawacie. Przy tym wąskie kroje doradza się raczej mężczyznom bardzo szczupłym.
Wygląd
Jaki deseń może mieć krawat? Można w tym przypadku mówić o kilku wzorcowych przykładach i egzemplarzach niestandardowych. Co do zasady wyróżniamy:
- krawaty jednolite – za najbardziej uniwersalne uchodzą te w barwach ciemnoniebieskiej i burgundowej; bardzo dobrze prezentują się przy różnych strojach i to je poleca się osobom dopiero zabierającym się za tworzenie własnej kolekcji krawatów;
- krawaty w paski – poleca się je zwłaszcza do pracy; obowiązuje zasada, że te z cienkimi paskami są najbardziej formalne;
- krawaty w groszki i z małymi detalami – również są dość uniwersalne; nigdy nie zakłada się ich wtedy, gdy pozostałe elementy stroju mają taki sam wzór;
- krawaty dzianinowe – do codziennego użytku w pracy;
- krawaty okazjonalne – najczęściej ze śmiesznym motywem lub tzw. fanowskie (np. z ulubionym superbohaterem czy nawiązaniem do filmu); zdecydowanie nieformalne i przeznaczone na okazje, gdzie dobry humor jest w cenie.
Popularne i modne krawaty. Jak je dobierać do reszty ubioru?
Najlepszym sposobem odnalezienia się w modowych zestawieniach garnituru z krawatem jest unikanie ekstremalnych rozwiązań. Odłóżmy więc na bok krawaty wyjątkowo wąskie lub szerokie. Warto też:
- dobierać wąskie krawaty do nowoczesnych garniturów;
- wybierać krawaty ciemniejsze od koszuli;
- wybierać bardziej jaskrawe kolory wtedy, gdy chcemy ożywić stylizację;
- stawiać na krawaty z materiału dobrej jakości – choć jest to detal, to marnej klasy krawat bardzo rzuca się w oczy na tle eleganckiego garnituru;
- jeśli garnitur i krawat są wzorzyste, to dobierz do nich gładką koszulę.
Przeczytaj też: https://bravenetic.pl/styl/marynarka-meska-jakie-warto-nosic/
Zdjęcie główne: The Lazy Artist Gallery/pexels.com
O autorze
Rita Krosnowska to autorka tekstów o tematyce moda i uroda. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz kursów z zakresu mody i kosmetyków.