Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dobrać idealny krawat do garnituru?

Akcesoria
suitrends
Jak dobrać idealny krawat do garnituru?

Czym powinien się odznaczać idealny męski krawat? Można wskazać na różne rodzaje krawatów, które z powodzeniem dobierzemy do danego typu ubioru, stylizacji lub okazji. Czym się kierować?

Krawat męski i jego rodzaje

Czym właściwie jeden krawat może różnić się od innego? Ten element męskiego stroju możemy wyróżniać z uwagi na:

Materiał

Krawat jest jednym z najchętniej wybieranych dodatków do męskiego stroju. Chociaż w pierwszej mierze kojarzy się go ze stylizacjami oficjalnymi i biznesowymi, to bardzo wiele zależy od materiału, z którego zostały uszyte. Wyróżniamy przede wszystkim krawat męski jedwabny i krawaty z materiałów sztucznych. Pierwsze uchodzą za synonim elegancji i dobrego smaku, z kolei materiały z dużym udziałem materiałów sztucznych są tańsze i łatwiej jest je czyścić.

Krój

Krawat znany jest w Europie już od przeszło 300 lat. Przez cały ten czas nic chyba nie zmieniało się tak często, jak jego popularne kroje. Pierwsze egzemplarze były niezwykle krótkie. Działo się tak z uwagi na to, że noszono wówczas spodnie znacznie wyżej niż dziś. Dlatego krawat mógł być raczej krótki i pękaty. Jakie kroje mamy dziś do wyboru?

 • Cienkie krawaty w stylu disco mają w najszerszym miejscu od 5 do 7 cm;
 • krawaty, które uważa się za idealnie dobrane do marynarki, mają od 8 do 8,5 cm;
 • trzeba jednak pamiętać, że szerokość krawata dobiera się do szerokości klap marynarki. Do szerokich klap – możemy założyć szerszy krawat, przy węższych zaś – popularnego “śledzia”. Co ciekawe – znaczenia ma tutaj także sylwetka danej osoby. Ktoś, kto jest barczysty, lepiej będzie wyglądał w szerszym krawacie. Przy tym wąskie kroje doradza się raczej mężczyznom bardzo szczupłym.

Wygląd

Jaki deseń może mieć krawat? Można w tym przypadku mówić o kilku wzorcowych przykładach i egzemplarzach niestandardowych. Co do zasady wyróżniamy:

 • krawaty jednolite – za najbardziej uniwersalne uchodzą te w barwach ciemnoniebieskiej i burgundowej; bardzo dobrze prezentują się przy różnych strojach i to je poleca się osobom dopiero zabierającym się za tworzenie własnej kolekcji krawatów;
 • krawaty w paski – poleca się je zwłaszcza do pracy; obowiązuje zasada, że te z cienkimi paskami są najbardziej formalne;
 • krawaty w groszki i z małymi detalami – również są dość uniwersalne; nigdy nie zakłada się ich wtedy, gdy pozostałe elementy stroju mają taki sam wzór;
 • krawaty dzianinowe – do codziennego użytku w pracy;
 • krawaty okazjonalne – najczęściej ze śmiesznym motywem lub tzw. fanowskie (np. z ulubionym superbohaterem czy nawiązaniem do filmu); zdecydowanie nieformalne i przeznaczone na okazje, gdzie dobry humor jest w cenie.

Popularne i modne krawaty. Jak je dobierać do reszty ubioru?

Najlepszym sposobem odnalezienia się w modowych zestawieniach garnituru z krawatem jest unikanie ekstremalnych rozwiązań. Odłóżmy więc na bok krawaty wyjątkowo wąskie lub szerokie. Warto też:

 • dobierać wąskie krawaty do nowoczesnych garniturów;
 • wybierać krawaty ciemniejsze od koszuli;
 • wybierać bardziej jaskrawe kolory wtedy, gdy chcemy ożywić stylizację;
 • stawiać na krawaty z materiału dobrej jakości – choć jest to detal, to marnej klasy krawat bardzo rzuca się w oczy na tle eleganckiego garnituru;
 • jeśli garnitur i krawat są wzorzyste, to dobierz do nich gładką koszulę.

Przeczytaj też: https://bravenetic.pl/styl/marynarka-meska-jakie-warto-nosic/

Zdjęcie główne: The Lazy Artist Gallery/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne akcesoria do twojego stroju cosplay?
Jak wybrać idealne akcesoria do twojego stroju cosplay?
Szukasz idealnych akcesoriów do swojego stroju cosplay? Poznaj kluczowe kroki do ich wyboru, unikalne pomysły na dodatki i jak je dopasować do konkretnej postaci.
Ostatnie wpisy