piątek, 8 grudnia, 2023

Czym powinien się odznaczać idealny męski krawat? Można wskazać na różne rodzaje krawatów, które z powodzeniem dobierzemy do danego typu ubioru, stylizacji lub okazji. Czym się kierować?

Krawat męski i jego rodzaje

Czym właściwie jeden krawat może różnić się od innego? Ten element męskiego stroju możemy wyróżniać z uwagi na:

Materiał

Krawat jest jednym z najchętniej wybieranych dodatków do męskiego stroju. Chociaż w pierwszej mierze kojarzy się go ze stylizacjami oficjalnymi i biznesowymi, to bardzo wiele zależy od materiału, z którego zostały uszyte. Wyróżniamy przede wszystkim krawat męski jedwabny i krawaty z materiałów sztucznych. Pierwsze uchodzą za synonim elegancji i dobrego smaku, z kolei materiały z dużym udziałem materiałów sztucznych są tańsze i łatwiej jest je czyścić.

Krój

Krawat znany jest w Europie już od przeszło 300 lat. Przez cały ten czas nic chyba nie zmieniało się tak często, jak jego popularne kroje. Pierwsze egzemplarze były niezwykle krótkie. Działo się tak z uwagi na to, że noszono wówczas spodnie znacznie wyżej niż dziś. Dlatego krawat mógł być raczej krótki i pękaty. Jakie kroje mamy dziś do wyboru?

 • Cienkie krawaty w stylu disco mają w najszerszym miejscu od 5 do 7 cm;
 • krawaty, które uważa się za idealnie dobrane do marynarki, mają od 8 do 8,5 cm;
 • trzeba jednak pamiętać, że szerokość krawata dobiera się do szerokości klap marynarki. Do szerokich klap – możemy założyć szerszy krawat, przy węższych zaś – popularnego “śledzia”. Co ciekawe – znaczenia ma tutaj także sylwetka danej osoby. Ktoś, kto jest barczysty, lepiej będzie wyglądał w szerszym krawacie. Przy tym wąskie kroje doradza się raczej mężczyznom bardzo szczupłym.

Wygląd

Jaki deseń może mieć krawat? Można w tym przypadku mówić o kilku wzorcowych przykładach i egzemplarzach niestandardowych. Co do zasady wyróżniamy:

 • krawaty jednolite – za najbardziej uniwersalne uchodzą te w barwach ciemnoniebieskiej i burgundowej; bardzo dobrze prezentują się przy różnych strojach i to je poleca się osobom dopiero zabierającym się za tworzenie własnej kolekcji krawatów;
 • krawaty w paski – poleca się je zwłaszcza do pracy; obowiązuje zasada, że te z cienkimi paskami są najbardziej formalne;
 • krawaty w groszki i z małymi detalami – również są dość uniwersalne; nigdy nie zakłada się ich wtedy, gdy pozostałe elementy stroju mają taki sam wzór;
 • krawaty dzianinowe – do codziennego użytku w pracy;
 • krawaty okazjonalne – najczęściej ze śmiesznym motywem lub tzw. fanowskie (np. z ulubionym superbohaterem czy nawiązaniem do filmu); zdecydowanie nieformalne i przeznaczone na okazje, gdzie dobry humor jest w cenie.

Popularne i modne krawaty. Jak je dobierać do reszty ubioru?

Najlepszym sposobem odnalezienia się w modowych zestawieniach garnituru z krawatem jest unikanie ekstremalnych rozwiązań. Odłóżmy więc na bok krawaty wyjątkowo wąskie lub szerokie. Warto też:

 • dobierać wąskie krawaty do nowoczesnych garniturów;
 • wybierać krawaty ciemniejsze od koszuli;
 • wybierać bardziej jaskrawe kolory wtedy, gdy chcemy ożywić stylizację;
 • stawiać na krawaty z materiału dobrej jakości – choć jest to detal, to marnej klasy krawat bardzo rzuca się w oczy na tle eleganckiego garnituru;
 • jeśli garnitur i krawat są wzorzyste, to dobierz do nich gładką koszulę.

Przeczytaj też: https://bravenetic.pl/styl/marynarka-meska-jakie-warto-nosic/

Zdjęcie główne: The Lazy Artist Gallery/pexels.com

0 komentarzy

Dodaj komentarz