piątek, 8 grudnia, 2023

Elegancja nie tylko w ubiorze

Jeśli używamy słowa elegancki, to znacznej ilości przypadków mamy na myśli jakąś część garderoby lub kogoś, kto w taki sposób się ubiera. Tym słowem można określić także wiele innych rzeczy. Jednak czy w takim momencie przychodzi nam na myśl zapach? Jakbyśmy zdefiniowali elegancki zapach? Z czym byśmy go utożsamiali i co pierwsze przychodziłoby nam do głowy? Z pewnością byłyby to perfumy. Wchodząc do jakiejkolwiek drogerii ukazują nam się długie półki wypełnione flakonikami, zarówno dla pań, jak i dla panów. Na pewno jest w czym wybierać i o to, że nie znajdziemy czegoś, co będzie nam najbardziej odpowiadać, nie musimy się martwić. Z pomocą na pewno przyjdą nam również panie ekspedientki, które znają się na zapachach i będą wiedziały, jaka firma lub jakie konkretnie połączenie zapachowe sprosta naszym oczekiwaniom. Perfumami dla kobiet zajmiemy się jednak innym razem, natomiast ten artykuł poruszy kwestię doboru idealnego zapachu dla eleganckiego mężczyzny. Czytając, dowiesz się, jakie nuty najbardziej będą pasować do tego opisu.

Świeże, czy lepiej mocne i cięższe?

Tego dylematu chyba nie da się do końca rozwikłać. Każdy z nas postrzega elegancję nieco inaczej. Oczywiście, są pewne kanony, którym muszą podlegać dane kwestie dotyczące elegancji, jednak zapach to sprawa bardzo subiektywna. Jednak większość z nas myśląc o czymś eleganckim i dystyngowanym, będzie miało w głowie ciężkie, mięsiste materiały, zazwyczaj w ciemnych kolorach, dobrze skrojone garnitury, satynowe suknie. Takie wyobrażenie wywodzi się już sprzed wielu wieków – najwyższe warstwy społeczne zawsze były uważane za najbardziej eleganckie, a ich stroje przecież niejednokrotnie miały wiele warstw, były porządne i niejednokrotnie ważyły naprawdę sporo. Jednak dziś nie o tym. Aktualnie przyjęty kanon najczystszej elegancji można zawrzeć w dwóch słowach – stare Hollywood. Dlatego też odpowiedź na poprzednio zadane pytanie jest prosta – jeśli chcesz dobrać idealnie eleganckie perfumy dla mężczyzny, muszą one mieć mocny, wyczuwalny od razu zapach.

Najlepsze nuty

By pomóc ci w doborze odpowiedniego męskiego zapachu, wymienimy kilka składników, które obowiązkowo muszą się znaleźć w perfumach o bardzo intensywnym zapachu. Oto one:

-wetiwer – składnik perfum, który otrzymuje się z obróbki wetiwerii pachnącej (dokładniej z jej korzenia). To trawa występująca w Azji oraz w Ameryce Środkowej. Zapach otrzymanego w procesie destylacji olejku można określić mianem drzewnego, korzennego.
-ambra – to woskowata substancja otrzymywana z wydzieliny przewodu pokarmowego kaszalota. Brzmi nieco dziwnie, jednak jest bardzo istotna w momencie, kiedy chcemy znaleźć mocne i ciężkie perfumy. Obszary, w których w głównej mierze wyławia się ambrę: Nowa Kaledonia, Australia oraz Nowa Zelandia. Historia stosowania ambry jest bardzo długa, ponieważ znano ją już w starożytnym Egipcie (stosowano ją wtedy jako kadzidło, robiono z niej olejki na ból głowy). Natomiast sam jej zapach przypomina zapach żywicy oraz palonych kadzideł.
-piżmo – to jeden z najcenniejszych składników, jakie możemy znaleźć w perfumach, dlatego też te, które mają je w składzie niejednokrotnie znajdują się już w tej najwyższej półce cenowej. Piżmo pozyskiwane jest od piżmowców (dokładniej z warstwy, która znajduje się tuż pod ich skórą). Jeśli natomiast chcielibyśmy określić ten zapach, to jest on mocno balsamiczny, ciepły. Wpływa również na przedłużenie obecności danego zapachu na naszej skórze.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom wiesz już, jakie nuty muszą znaleźć się w męskich perfumach, by były one ciężkie, zmysłowe i bardzo intensywne. Jeśli więc chcesz sprezentować swojemu mężczyźnie właśnie taki zapach, szukaj właśnie tych składników. Powodzenia!

0 komentarzy

Dodaj komentarz